فناوری و تکنولوژی

توسعه هوش مصنوعی قابل اعتمادتر توسط دارپا

همانطور که مشخص است، شبکه‌ی عصبی مغز آموزش دیده که تصمیمات را با مراجعه به مجموعه‌ی بزرگی از داده‌های ذهنی بگیرد. هوش مصنوعی نیز روند آموزشی مشابه و مشخصی را برای خود انجام می‌دهد؛ اما اعتماد کردن به جسمی که توانایی درک و فهم ندارد نسبتاً سخت است.

آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته‌ی دفاعی امریکا (DARPA) سعی می‌کند تا این بلک باکس را برطرف کرده و برای رسیدن به این هدف در اولین گام به پشتیبانی مالی از ۸ پروفسور علوم کامپیوتر از دانشگاه ادِجون استیت به میزان 6.5 میلیون دلار پرداخته است.

برنامه‌ی دارپا و دانشگاه ادجون استیت، برای مدت 4 سال به طول خواهد انجامید و شامل گسترش فناوری می‎‌باشد که این توانایی را به هوش مصنوعی می‌دهد تا با متخصصان یادگیری ماشین، ارتباط برقرار کند. برای توسعه‌ی این فناوری، آن‌ها از هوش مصنوعی در بازی‌های استراتژی مانند استارکرفت استفاده می‌کنند. در این نوع بازی‌ها به هوش مصنوعی آموزش داده می‌شود تا به بازیکنان واقعی دلایلی را که برای تصمیمات خود گرفته‌ است، توضیح دهد.

این نخستین باری نمی‌باشد که هوش مصنوعی وارد دنیای بازی‌های ویدیویی شده است. دیپ مایند گوگل نیز بازی استارکرفت را به‌عنوان محیط آموزشی خود برای هوش مصنوعی در نظر گرفته است.

نتایج حاصل شده از این پروژه‌ی تحقیقاتی درنهایت در پروژه‌های رباتیک و وسایل نقلیه‌ی خودران دارپا بکار گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که استفاده از پتانسیل‌های کاربردی هوش مصنوعی در مصارف نظامی باید در جهت قانون و اخلاق باشد. خوشبختانه، این پروژه تنها پروژه‌ی در حال اجرا برای انسانی شدن هوش مصنوعی به‌منظور اعتمادپذیری بیشتر آن‌ها نیست.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا