فناوری و تکنولوژیهوش مصنوعی

روشنایی بخشیدن به تصاویر تاریک با استفاده از هوش مصنوعی

شرکت اینتل با همکاری محققان دانشگاه اوربانای ایالت ایلینوی توانستند شبکه‌ی عصبی عمیقی را توسعه دهند که میتواند بدون اضافه کردن نویز، تصاویر بسیار تاریک را روشن نماید. این شبکه با استفاده از 5094 جفت عکس در فضای بسیار تاریک، یکی با نوردهی کوتاه و دیگری با نوردهی طولانی، آموزش داده شده تا نتیجه سیستمی باشد که تصاویر را با کیفیتی بسیار بالاتر از گزینه‌های پردازش فعلی نور می‌بخشد.

معمولا نرم افزارها و روش های قدیمی برای پردازش تصاویر تاریک باعث ایجاد به درجه‌ی بالایی از نویز در تصویر میشوند که این اتفاق در روش یادگیری ماشین نمی‌افتد. تیم تحقیقاتی مذکور از تصاویر ثبت‌شده توسط فوجی‌فیلم X-T2 و سونی a7S II استفاده کردند و همچنین سیستم را با استفاده از عکس‌های دو گوشی آیفون 10 و گوگل پیکسل 2 نیز تعلیم دادند.

این فناوری یکی از جدیدین نمونه‌های استفاده از هوش مصنوعی برای اصلاح خودکار تصاویر میباشد که امور پس از عکاسی را برای عکاسان تسریع و تسهیل مینماید. در تلاش‌های قبل از این، سال گذشته سیستمی با نام Deep Image Prior ظهور پیدا کرد که از شاخصه‌های موجود هر عکس برای اصلاح هوشمند آن استفاده می‌کرد. در تلاشی دیگر دو شرکت ادوبی و انویدیا در حال توسعه و ارتقاء قابلیت Content Aware Fill به کمک هوش مصنوعی هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا