فناوری و تکنولوژی

سیری دستیار صوتی ناکارآمدی

با اینکه سیری پیش از پیش از سایر رقبای خود در زمینه دستیاران صوتی از راه رسید و دستیارهای هوشمند صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی را محبوب کرد. اما پس از چند وقت به‌سرعت توسط همان رقیبان یعنی الکسای آمازون و گوگل اسیستنت به‌ زیر کشیده شد.

هوم‌پاد، اسپیکر هوشمند اپل که تصور می‌شد دژ مستحکم جدید سیری باشد نیز نتوانست آن‌طور که باید باشد انتظارها را برآورده کند. سیری از زمان آغاز به کارش، مسیری طولانی پیش گرفته و فرهنگ توسعه‌ی اپل نیز موجب شده است این دستیار صوتی نتواند در پس گرفتن عرصه‌های واگذارشده به رقبا توفیق چندانی به‌ دست آورد.

سیری از همان ابتدا که به همراه آیفون 4 اس عرضه شد، از آمادگی لازم برخوردار نبود. سیری به دلایل مربوط به تبلیغات و بازاریابی با عجله راهی بازار شد و درست از همان نقطه‌ی آغاز در مورد نحوه‌ی پیشرفت آن اختلاف و ناسازگاری بین سازندگانش وجود داشت.کارکنان اپل انگشت اتهام را به سمت ریچارد ویلیامسون، مدیر اجرایی سابق اپل نشانه می‌گیرند؛ کسی که از سوی اسکات فورستال، مسئول IOS به سرپرستی تیم سیری گماشته شده بود.

بر اساس اطلاعات موجود، ریچارد ویلیامسون با وجود مخالفت‌های اعضای تیم، تصمیمات خود را به آن‌ها تحمیل می‌کرد. یکی از آن تصمیمات این بود که عملکرد سیری تنها سالی یک بار بهبود و ارتقاء یابد. ریچارد این اظهارات را انکار می‌کند و برای فاجعه‌ی پیش‌آمده که حداقل خودش به آن اذعان دارد، اعضای تیم را مسئول دانسته است. در هر صورت، فورستال و ویلیامسون هر دو یک سال پس از فاجعه‌ی دیگری که با انتشار اپل مپس (اپلیکیشن نقشه‌ی اپل) به‌ وجود آمد، از شرکت اخراج شدند.

کارکنانی که در توسعه‌ی دستیار صوتی اپل در مراحل مختلف دخالت داشتند، اعتراف کرده‌اند که اپل برای محبوبیت غیر منتظره‌ی آمازون اکو آمادگی نداشت و فرهنگ پنهان‌کاری این شرکت نیز احتمالا در از بین بردن بیشتر فرصت‌های سیری مؤثر بوده است. هنگامی که اپل در سال 2012 مشغول کار روی اسپیکرهای اختصاصی خود بود، تصور نمی‌شد که یک روز سیری داخل آن قرار بگیرد؛ اما با عرضه‌ی اکو در سال 2014، اپل بدون درنگ مسیر خود را تغییر داد. با این حال، تا سال 2015 اعضای تیم سیری در جریان برنامه‌های مربوط به هوم‌پاد قرار نگرفته بودند و زمانی تصمیم به تغییر گرفته شد که دیگر بسیار دیر شده بود.

تا به حال، سیری بیشتر یک سیستم بسته باقی مانده و از یکپارچگی‌های شخص ثالث اندکی بهره می‌برد که در واقع این مسئله از پیامدهای اجتناب‌ناپذیر سیاست‌های اپل محسوب میگردد. در مقابل، اپل کماکان سرسختی را حفظ کرده است و به بهبودهای صورت‌گرفته در عملکرد سیری، صدای طبیعی، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی آن افتخار می‌کند. دستیار صوتی اپل در حال حاضر صدای شبیه‌تری به انسان پیدا کرده است؛ اما هنوز حتی قادر به انجام نصف کارهایی که رقیبانش که میتوانند انجام دهند، نیست.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا