هوش مصنوعی

طراحی ابررایانه‌ای همانند مغز انسان

 شرکت IBM با همکاری نیروی هوایی آمریکا در تلاش‌ هستند تا ابررایانه‌ای طراحی کنند که همانند مغز انسان رفتار می‌کند. این رایانه جدید از یک آرایه‌ی 64 تایی از پردازنده‌های نوروسایناپتیک (Neurosynaptic) ترونورث بهره میگیرد. پردازنده‌های ترونورث به یکدیگر متصل میباشند و عملکرد آن‌ها شبیه به سلول های عصبی مغز انسان است.

در این سیستم، هر هسته از شبکه پردازشی به‌طور هماهنگ با دیگر هسته‌ها و به‌صورت رویداد محور کار می‌کند. این امر بدین معنی میباشد که این پردازنده‌ها بر خلاف پردازنده‌های رایج، نیازی به کلاک ندارند. همچنین از طریق ساختار گسترده‌ی این سیستم، حتی در صورت بروز خطا در یک هسته، بقیه سیستم به کار خود ادامه خواهد داد.

این آرایش 64 تایی قدرت پردازشی معادل 64 میلیون سلول عصبی یا همان نورون و 16 میلیارد سیناپس دارد. باوجود چنین قدرت پردازشی، کل این آرایه تنها 10 وات انرژی مصرف می‌کند. همانند دیگر سیستم‌های عصبی، از این سیستم نیز در زمینه‌ی تشخیص الگوها و پردازش‌های حسی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نیروی هوایی آمریکا تصمیم دارد با ترکیب پردازنده‌های ترونورث و توان پردازشی ابررایانه‌ها، داده‌های مختلف صوتی، تصویری و متنی را به علائم قابل پردازش توسط رایانه تبدیل کند. این نخستین مورد از به‌کارگیری پردازنده‌های ترونورث نیست. سال گذشته نیز شرکت کره ای سامسونگ با استفاده از این پردازنده‌ها در سنسورهای داینامیک ویژن، موفق شده بود به توانایی تصویربرداری با نرخ 2000 فریم بر ثانیه دست یابد. نکته‌ی قابل توجه این است که توان مصرفی این سیستم تنها 300 میلی‌وات بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا