تکنولوژی

نسل جدید تراشه هوش مصنوعی تنسور

گوگل در طی نطق اصلی رویداد Google I/O 2018، نسل جدید پردازنده‌ی اختصاصی هوش مصنوعی خود TPU 3.0 را نیز رونمایی کرد. پردازنده‌ی تنسور یا TPU تراشه‌ی اختصاصی شرکت گوگل برای انجام پردازش‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌باشد که نسل سوم آن رونمایی شد.

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل در طی رونمایی از تراشه‌ی تنسور جدید گفت:

نسل جدید در مقایسه با پردازنده‌ای که سال گذشته (2017) رونمایی شد، ۸ برابر قدرتمندتر گشته است، به صورتی که قدرت پردازشی TPU 3.0 به بیش از 100 پتافلاپس رسیده است.

شرکت گوگل در فضای رقابت ایجاد شده در حوزه‌ی هوش مصنوعی با کمپانی‌های آمازون و مایکروسافت که اصلی‌ترین رقبای این کمپانی هستند، در کنار تراشه‌ی اختصاصی، پلتفرم تنسورفلو را نیز توسعه داده است. البته نباید در این بین شرکت فیسبوک را از یاد ببریم که پلتفرم و پردازنده‌ی اختصاصی خود را در دست توسعه دارد.

کمپانی گوگل اعلام کرده که برای نخستین بار و با معرفی این تراشه از سیستم خنک کننده با استفاده از مایعات به منظور کاهش حرارت سرورها در دیتاسنترهایش استفاده خواهد کرد. اگرچه امروزه کمپانی‌هایی نظیر انویدیا قدرت تولید تراشه‌های محاسباتی بسیار سریعی را در حوزه‌ی هوش مصنوعی دارند، اما به نظر می‌رسد گوگل درصدد آن است تا نیاز خود از نظر سخت‌افزار و نرم‌افزاری را بصورت مستقل حل کند.

بر این اساس غول دنیای جستجو پس از توسعه‌ی پلتفرم TensorFlow، تراشه‌های اختصاصی تنسور را نیز توسعه داده است. در صورت موفقیت این شرکت، گوگل می‌تواند پردازش اطلاعات را بیش از پیش سریع‌تر انجام داده و در نتیجه کیفیت سرویس‌دهی خود را با کمک یادگیری ماشین و هوش مصنوعی بهبود ببخشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا