اینترنت

نظارت بر تمام مراحل تولید آثار حرفه‌ای در فضای مجازی

بعد از آنکه شورای نگهبان ایراداتی در رابطه با مصوبه‌ی افزایش مالیات اپراتورهای مخابراتی مطرح کرد، اصلاحات لازمه توسط نمایندگان مجلس داده و مصوبه دوباره تصویب شد. شورای نگهبان رعایت مفاد قراردادهای معتبر منعقدشده در حکم را مبهم خوانده و افزوده بود که ردیف و نحوه‌ی دقیق هزینه‌ کرد منابع مازاد، مغایر اصول 52 و 53 قانون اساسی است و باید مشخص گردد.

در آخر، نمایندگان مجلس شورای نگهبان تصویب کردند که حق‌السهم دولت از اپراتورهای ارائه‌دهنده‌ی خدمات مخابراتی، پس از پایان قرارداد فعلی آن‌ها به همان مقدار 10% افزایش خواهد یابد. نمایندگان برای روشن کردن هزینه‌کرد منابع و تأمین نظر شورای نگهبان، مقرر کردند که سازمان صدا و سیما در راستای حفظ ارزش‌های ایرانی و اسلامی و نظام خانواده، بر همه مراحل تولید آثار حرفه‌ای در فضای مجازی نظارت کرده و از آثار سوء آن در جامعه جلوگیری کند.

منابع درآمدی حاصل از این افزایش از هر اپراتور، تا سقف 20,000 میلیارد ریال با نظارت مرکز ملی فضای مجازی، صرف توسعه‌ی زیرساخت همان اپراتورها در بستر شبکه ملی اطلاعات می‌شود و اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات، اجازه‌ی افزایش تعرفه‌ی اینترنتی مصرفی در سال 1400 نخواهند داشت. همچنین منابع حاصل از حق‌السهم دولت از اپراتورها و شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنت مازاد بر 69 هزار و 800 میلیارد ریال در ردیف 130404 صرف موارد زیر می‌گردد:

  • بهبود و گسترش زیرساخت 5 میلیون پورت اینترنت ثابت پرسرعت توسط شرکت مخابرات ایران که امکان ارائه‌ی خدمات صوت و تصویری پیشرفته را دارا باشند.
  • حمایت از تولید محتوای مفید در فضای مجازی
  •  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است اقدامات تعیین شده در طرح سند کلان شبکه ملی اطلاعات در افق 1400را محقق سازد
  • مسؤلیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و نظارت بر آن نیز وظیفه سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر فضای مجازی (ساترا) سازمان صدا و سیما می‌باشد و سازمان صدا و سیما باید در راستای حفظ ارزش‌های ایرانی و اسلامی و نظام خانواده بر تمام مراحل تولید آثار حرفه‌ای در فضای مجازی نظارت کند و ضمن ارتقای کیفی تولیدات از اثرات سوء آن در جامعه جلوگیری به عمل آورد.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا