اینترنتتکنولوژیسیاسی

کاهش قدرت پادشاهان دیجیتالی

در طی دهه گذشته، غول‌های فناوری زیادی در زندگی مردم نفوذ کردند و بخش اعظم بازار تبلیغات را برای خود تصاحب کردند که در نتیجه صدها روزنامه در آمریکا فعالیتشان متوقف شد. در آمریکا، دو جبهه‌ی جمهوری‌خواه و دموکرات در تلاش برای اصلاح روند روبه ‌رشد شرکت‌های فناوری چه ازنظر تعدیل محتوای آن‌ها و چه تعدیل شرکت‌های درون‌گذارده (Corporate spin-off) با شرکت‌های بزرگی مثل گوگل و فیسبوک اتفاق‌نظر ندارند؛ اما هر دو گروه باور دارند، روزنامه‌نگاری محلی به حمایت نیاز دارد.

جلسه‌ایی که کمیته‌ی قضایی مجلس نمایندگان ایالات متحده تشکیل داده بود، موضوع در رابطه با چگونگی انتشار اخبار در پلتفرم‌های گوگل و فیسبوک متمرکز بود که لایحه‌ی جدید ارائه‌شده دراین‌باره با حمایت جمهوری‌خواهان مواجه شد. این لایحه را می‌توان یکی از تهدیدهای قانونی بزرگ‌ برای فناوری محسوب کرد که ناشی از مجادلات چندین‌ ساله‌ی ضدانحصارطلبی و اوضاع مخاطره‌آمیز روزنامه‌های محلی است. سیسیلین در رابطه با این موضوع بیان کرد «بحران روزنامه‌نگاری در آمریکا در دموکراسی و زندگی مدنی جامعه‌ی آمریکایی وجه‌ی جدی به‌خود گرفته است.»

لایحه‌ی پیشنهادی سیسیلین با عنوان «قانون رقابت و حفاظت از روزنامه‌نگاری سال 2021» به خبرگزاری‌ها اجازه می‌دهد با پلتفرم‌هایی مانند فیسبوک و گوگل بر سر توزیع محتوای آن‌ها آنلاین مذاکره کنند. سناتور ایمی کلوبشار Amy Klobuchar، رهبر هیئت ضدانحصارطلبی مجلس سنا، از این قانون حمایت کرده است. کن باک (Ken Buck)، یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه حامی لایحه، نیز درباره این لایحه می‌گوید «این لایحه قدمی درست با هدف کاهش قدرت پادشاهان دیجیتالی است. هدف لایحه هموار کردن میدان بازی به‌نفع دموکراسی و آزادی‌بیان می‌باشد.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا