هوش مصنوعی

یادگیری ماشین و هوش مصنوعی به مبارزه با بدافزارها

یکی از چالش های اصلی سیتم عامل اندروید، امنیت بوده است. در طی سال های اخیر شرکت گوگل توانسته از طریق یادگیری ماشین و هوش مصنوعی به مبارزه با بدافزارها بپردازد. این شرکت با بهره‌گیری از هوش مصنوعی به دنبال رصد مشکلات موجود در اپلیکیشن‌ها پیش از نصب آن‌ها میباشد. گوگل اطلاعاتی را درباره‌ی یکی از تکنیک‌‌های مورد استفاده خود در این زمینه منتشر کرده است.

این تکنیک که با عنوان Peer grouping شناخته می‌شود، از یک ایده‌ی نسبتا ساده استفاده می‌کند؛ به وسیله اطلاعات به دست‌ آمده از انجام وظایف مشابه توسط اپ‌ها، مهندسین گوگل قادر به تشخیص ایراد در آن‌ها هستند. برای مثال هنگامی که شما به دنبال اپلیکیشن‌های ماشین‌حساب در پلی استور هستید، اگر اپلیکیشن درخواست دسترسی به میکروفون، موقعیت مکانی و دفترچه تلفن داشته باشد این مسئله به‌عنوان یک موضوع غیرعادی شناسایی می‌شود و سیستم گوگل آن را به‌صورت خودکار به تیم امنیتی اطلاع می‌دهد. پس از اطلاع‌رسانی مشکل احتمالی در اپلیکیشن مذکور، تیم مهندسان مربوطه نگاهی عمیق‌تر به اپلیکیشن خواهند داشت.

به وسیله یادگیری ماشین، شرکت گوگل توانایی بررسی هم‌زمان پارامترهای مختلف در اپلیکیشن‌های پلی استور را پیدا میکند. استاندارهای مختلفی برای طبقه‌بندی اپلیکیشن‌ها بکار گرفته میشوند؛ از مهم‌ترین استاندارد‌های مورد استفاده در این طبقه‌بندی می‌توان به توضیحات، متادیتا و آمارهای اپلیکیشن مانند تعداد نصب اشاره نمود. با توجه به دشوار بودن طبقه‌بندی غیر هوشمند، تکنیک جدید مبتنی بر یادگیری ماشین گوگل تا حد زیادی به دقت و سرعت این مقایسه‌ها کمک می‌کند.

استفاده از این تکنیک‌های جدید گوگل در عمل نیز مفید واقع شده به طوری که در آخرین بررسی سالانه‌ی امنیت اندروید، درصد کاربرانی که اپلیکیشن‌های مضر از پلی استور دانلود کرده‌اند تقریبا یک‌سوم شده‌ است (0.15 درصد در سال 2015، 0.05 درصد در سال 2016).

متأسفانه گوگل فقط میتواند بر اپلیکیشن‌های پلی استور نظارت داشته باشد و تسلطی بر اپلیکیشن‌های موجود در فروشگاه‌های اپ غیر رسمی ندارد؛ برای مثال کاربران در کشور چین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای گوشی‌های اندروید از پلی استور استفاده نمی‌کنند. اگر تمام اپلیکیشن‌های اندروید را وارد آمارها کنیم، به افزایش تعداد نصب‌ اپلیکیشن‌های مضر از 0.5 درصد در سال 2015 به 0.7 درصد در سال 2016 خواهد رسید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا