تکنولوژی

یافتن نوع و طرز تهیه‌ی انواع غذا با آپلود تصویر آن

محققان دو دانشگاه پلی‌تکنیک کاتالونیا و ام‌آی‌تی همراه با همکاری موسسه‌ی تحقیقات کامپیوتری قطر (QCRI)، یک الگوریتم جدید با قابلیت یادگیری توسعه داده‌اند که به واسطه آن می‌توان نام و طرز تهیه‌ی غذاهای مختلف را از روی تصویر غذا مشخص کند؛ قابل ذکر است این الگوریتم همچنان در حال توسعه است و کارایی مشخصی ندارد.

محققان این دو دانشگاه همراه با موسسه تحقیاتی ذکر شده برای ساخت این سیستم از یک میلیون دستورالعمل تهیه‌ی غذا به همراه تصویر نهایی آن‌ها در شبکه‌ی عصبی ساخته‌شده، استفاده و بارگزاری کردند.

این دستورالعمل‌ها و تصاویر از وب‌سایت‌های AllRecipes.com و Food.com گردآوری شده و در پایگاه داده‌ای با نام Recipe1M ذخیره شده است. این پایگاه داده برای وب‌سایت Pic2Recipe می‌باشد که در دسترس عموم نیز قرار دارد.

در وب‌سایت Pic2Recipe، کاربران قادراند تصویر غذای مورد نظرشان را آپلود کرده، سپس با بررسی تصویر توسط هوش مصنوعی، نام و طرز تهیه‌ی غذا به کاربر اعلام می‌شود. البته به دلیل نزدیک بودن تصویر آپلودشده به غذاهای مختلف، هوش مصنوعی این وب‌سایت ممکن است چند دستورالعمل را در اختیار کاربر قرار دهد.

الگوریتم تشخیص تصویر غذا، قابلیت یادگیری دارد و به‌ مرور زمان، نتایج بهتر و دقیق‌تری را ارائه خواهد داد. در آزمون‌های صورت گرفته توسط محققان، این الگوریتم توانسته با دقت ۶۵ %، غذاهای مختلف را از روی تصویرشان تشخیص دهد. نیک هاینس، محقق دانشگاه MIT، در مورد این سیستم بیان کرده:

همچنان مشکلات زیادی برای تشخیص غذاهای مختلف وجود دارد. توجه داشته باشید، فاصله‌ی دوربین از غذا تأثیر زیادی در نتیجه‌ی ارائه‌شده خواهد داشت. همچنین بهتر است که در هر تصویر، تنها یک نوع غذا وجود داشته باشد و غذاهای مختلفی در یک تصویر قرار نگیرد.

هدف اصلی این پروژه، بهبود سلامت مردم می‌باشد. محققان امیدوارند در آینده بتوانند ابزاری در اختیار مردم قرار دهند که مواد تشکیل‌دهنده، ارزش غذایی و میزان کالری غذا را از روی تصویر آن شناسایی کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا